surf1

Temat postępu w dziedzinie technologii zawsze nasuwa mi tą samą myśl. Jeżeli wyobrazimy sobie krzywą rozwoju, to w przypadku #tech-industry idzie ona nie tylko do góry, ale z każdą minutą pnie się coraz ostrzej. Telefony stały się mini-komputerami, konsole prezentują foto-realistyczną grafikę, a komputery typu PC? No właśnie... długo nie widzieliśmy żadnego wyraźnego postępu, oprócz większych prędkości i mocy graficznych. Co jeśli nadchodzi czas, kiedy PC zmienia swoją formę? Większość urządzeń, które nas dziś otacza, korzysta z technologii touch-screen. Telefony, systemy multimedialne w samochodach, tablety i... jak udowadnia Microsoft... czas na komputer PC.

surf2

Oto dzisiaj zaprezentowano Surface Studio PC. Komputer 'potwór', który został stworzony przede wszystkim dla twórców. Oh yeah :) Co prawda jego cena zaczyna się od 3000$, ale po tym co zaprezentował nam Microsoft można uznać, że urządzenie jest warte każdego centa. Co dostajemy za tą cenę? Najcieńszy i z pewnością jeden z najpiękniejszych ekranów LCD, prezentujący 13.5mln pikseli. Osadzony na specjalnych zawiasach, które po delikatnym pchnięciu ekranu, 'kładą' 28-calowy wyświetlacz praktycznie na płasko. W ten sposób twórcy content'u takiego jak filmy, rysunki oraz projekty architektoniczne, odkrywają nowy wymiar pracy. Surface Studio PC jest z pewnością komputerem, który re-definiuje to urządzenie jako narzędzie pracy. Sprawia, że jest ona bardziej... twórcza!

Kolejnym dodatkiem do stacji Microsoftu, jest Surface Dial. Na ten 'magiczny' dysk brakuje mi zwyczajnie słów. Jego działanie musicie po prostu zobaczyć na własne oczy. Możemy go umieścić bezpośrednio na ekranie i zaprogramować tak, aby za pomocą obrotów i kliknięć, powiększał obszar roboczy, wybierał paletę kolorów lub zmieniał narzędzie. Można by rzec, future is here! Swoją drogą, czy nie sądzicie, że Apple dostał w tym miesiącu dwa porządne ciosy. Pierwszym z nich był telefon od Google, czyli Pixel a dziś jest to nowe spojrzenie na komputer, który udowadnia, że znów może być magiczny i nie... nie jest to ipad.

K.